Mobilgarázs, vagy kerti tároló építésekor gyakran felmerülő kérdés, hogy a villanyszerelés miként oldható meg a könnyűszerkezetes épületekben. A legbiztonságosabb megoldás ilyenkor szakemberhez fordulni, de hozzáértőknek a villanyszerelés házilag is megoldható. Fontos azonban, hogy ilyen esetben mindenképp ellenőriztesse egy profi szakemberrel a munkát (még mielőtt bármit is bekapcsolna)! Ebben a cikkben végigvesszük, hogy mik azok a villanyszerelés alapok, amelyekre érdemes odafigyelni a mobilgarázsok esetében. 

1. Betonozás előtt

Ha van rá lehetőség, akkor a legjobb még a betonozás előtt gondolni az elektromos vezeték bevezetésére. A beton alap készítésekor a kábeleket egy gégecsövön érdemes bevezetni az épületbe, így amikor a villanyszerelésre kerül a sor ezzel már nem kell bajlódni. Ha ez nem megoldható, akkor utólag is ki lehet fúrni a betont, és bevezetni a villanyvezetéket.

A betonozáskor a gégecső ahhoz a sarokhoz kerüljön, ahol a fő vezetéket szeretné majd elvezetni. Általában itt helyezik el később a kapcsolókat is, így érdemes a bejárathoz közeli sarokba tervezni. A gégecső a beton alap széleitől 25-25 cm-re kerüljön, mert az épület (az oldalfal anyagától függően) 10-15 cm-re benyúlik majd a beton szélétől. Így a 25 cm-re lévő kábel már biztosan nem akadályozza az épület összeállítását, vagy nem kerül a szendvicspanel alá.

2. Villanyszerelés tervek és előkészületek

Ahogy a legtöbb otthoni munkálatot, úgy a mobilgarázs villanyszerelését is érdemes gondosan megtervezni és előkészíteni. 

Az alábbiakat érdemes végiggondolni a szerelés előtt:

  • Mihez lesz szükség az áramra? 
  • Hova kerül majd a világítás és hol lesz szükség konnektorra, kapcsolóra? 
  • Milyen eszközöket szeretne majd használni itt? 
  • Szükség lesz-e fűtésre?
  • Milyen villanyvezeték kell majd a szereléskor? 
  • Mit kell még beszerezni a munkálatok előtt? (kapcsolók, konnektorok, stb)

Ha a fentieket összeírtuk, akkor elkészíthetjük az elektromos hálózat rajzát, így a kivitelezéskor már nem kell azon gondolkodni, hogy mi hova kerüljön.

3. Villanyvezeték típusok

Az elektromos vezeték fajtáit hasznos ismerni mielőtt belevágunk bármilyen villanyszerelési projektbe, ugyanis nem mindegy, hogy milyen vezetéket hol használunk. A rossz vezeték választás akár áramütéshez is vezethet, így ha bizonytalan mindenképpen kérjen segítséget egy szakembertől!

A ma kapható vezetékek kínálata már nagyon szerteágazó, hiszen a sokféle funkcióra és terhelésre más és más típusú kábel a legalkalmasabb. Ha szeretne elmélyülni a témában, akkor ezt az összefoglalót ajánljuk az elektromos vezetékekről

4. Villanyszerelés a mobilgarázsban

Ha mindent előkészített és beszerzett, akkor pedig következhet maga a villanyszerelés. A szendvicspanel és lemezgarázsok illetve tárolók esetében is hasonló a kivitelezés folyamata. Az elektromos vezetékeket mindkét típusnál az épület vázát alkotó zártszelvények mellett célszerű elvezetni, és magához a zártszelvényhez lehet rögzíteni. Az elektromos kapcsolókat, konnektorokat, kismegszakítókat pedig a bejárat mellett célszerű elhelyezni a könnyű kezelhetőség érdekében.

Villanyvezetékek elvezetése a garázsban
villanyszerelés mobilgarázsban
Elektromos kapcsolók, konnektorok elhelyezése